Σοφά λόγια

Βάζεις μηδέν πόντους από τις βολές που δεν ρίχνεις.
Πολεμικές Τέχνες - Έντυπος Πανελλήνιος Οδηγός

Νέα - Εκδηλώσεις

6Th National Kali-Arnis-Eskrima Tournament 2019

6Th National Kali-Arnis-Eskrima Tournament 2019Με επιτυχία διεξήχθη για άλλη μια φορά, στις 16 Μαρτίου 2019 το 6ο Εθνικό πρωτάθλημα Kali -Arnis Eskrima, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Φιλιππινέζικων Πολεμικών Τεχνών (ΕΟΦΙΠΟΤ). Για άλλη μια χρονιά φιλοξενήθηκε το πρωτάθλημα από τη διοργάνωση του Open Championship στο Περιστέρι της Αθήνας.
Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν αθλητές από διαφορετικά συστήματα Kali -Arnis Eskrima της Ελλάδος, δίνοντας συνολικά 67 αγώνες. Οι κατηγορίες χωρίστηκαν σε ανηλίκων και ενηλίκων .Οι ανήλικοι Αθλητές συναγωνίστηκαν στην κατηγορία του μονού ραβδιού με σύστημα καταμέτρησης πόντων(Point Fighting).
Οι ενήλικες συναγωνίστηκαν σε πέντε διαφορετικές κατηγορίες αυτές των : Single Stick(Point Fighting),Single Stick (Full Contact), short Blade(Point Fighting), Long Blade(Point Fighting), short Blade"Killshots"(Full Contact).
Η ομάδες μέλη που συμμετείχαν ήταν οι εξής : PMA Hellas, Sayoc Kali, A.Petrou Kali, Kalidu-Modern Arnis, Fcs Kali, AFC Eskrima καθώς και οι φίλα προσκείμενες στην ΕΟΦΙΠΟΤ ομάδες: από τον Βόλο - SGT Kempo Fighting Academy και από την Χίο-Αθήνα SHUN TAO HU.
Τα φύλλα Αγώνων, με υπεύθυνο τον Αντρέα Προβελέγγιο, είχαν βγει 2 μέρες πριν τη διεξαγωγή του πρωταθλήματος και είχε γνωστοποιηθεί σε όλους τους εκπαιδευτές .
Επίσης, για άλλη μια φορά φέτος, μας παραχωρήθηκε από την Διοργάνωση του Open Championship και τον Δημήτρη Κατσιάρα 1 έξτρα παλαίστρα για τις ανάγκες του πρωταθλήματος.
Έτσι, στις 11:30 οι αγώνες ξεκίνησαν ταυτόχρονα σε 2 παλαίστρες με την διεξαγωγή των κατηγοριών ανηλίκων, όπου στους νικητές δόθηκαν πέρα από το χρυσό μετάλλιο και 1 Κύπελλο. Όλα κύλησαν ομαλά και στις 14:20 το πρωτάθλημα είχε τελειώσει αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις από Οργανωτικής πλευράς.

Στο πρωτάθλημα διαιτήτευσαν οι επίσημοι διαιτητές της μαζί με τους νεό-εκπαιδευόμενους κριτές της Ομοσπονδίας. Στην παλαίστρα των ανηλίκων, υπεύθυνοι ροής των αγώνων και κεντρικών διαιτητών ήταν οι: Αντρέας Προβελέγγιος και Αλεξανδρος Πέτρου, ενώ στην παλαίστρα των ενηλίκων ο Άγγελος Μπαστάκης.
Πιο συγκεκριμένα κεντρικοί διαιτητές ήταν οι: Σπηλιάδης Δημήτρης, Μπουδάκης Δημήτρης, Προβελέγγιος Ανδρέας, Μπαστάκης Άγγελος & Αλέξανδρος Πέτρου.
Και ως κριτές ήταν οι Αριστείδης Αδαμόπουλος, Αλέξανδρος Πέτρου, Σπηλιάδης Δημήτρης, Μπουδάκης Δημήτρης, Μπαστάκης Άγγελος, καθώς και οι νέο-εκπαιδευόμενοι διαιτητές της Ομοσπονδίας Θανάσης Πανωτόπουλος (PMA-Sayoc Kali),Πανοπούλου Μαρία(FCS kali)
Λίνα Πλεμμένου (A.Petrou Kali), Γιώργος Συκούτρης (A.Petrou Kali)
Στη γραμματειακή υποστήριξη ήταν οι Θάνος Φωτακάκης, Ελένη Στεργιάρη και η Αλεξάνδρα Λιγνού.

Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτές της ελληνικής Ομοσπονδίας φιλιππινέζικων πολεμικών τεχνών και μη, για τη στήριξη και την παρουσία του στο πρωτάθλημα. Πιο συγκριμένα τους εξής :
Arden Poblete(Kalidu-Modern Arnis), Χουσάκος Αλέξανδρος(Kalidu-Modern Arnis), Μπαστάκης Άγγελος(SAYOC KALI), Αριστείδης Αδαμόπουλος(PMA-Inosanto Kali),Θάνος Φωτακάκης(FCS KALI), Μπουδάκης Δημήτρης(FCS KALI), Ανδρέας Προβελέγγιος (FCS KALI), Σπηλιάδης Δημήτρης(FCS KALI), Μάνος Βαρδουλάκης(Fcs Chios), Αλέξανδρος Πέτρου (A.Petrou Kali), Νίκος Καρακίζης (AFC Eskrima), Λαγός Αθανάσιος(SGT Kempo Fighting Academy).

Η Ε.Ο.ΦΙ.ΠΟ.Τ. ανανεώνει το ραντεβού της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Kali-Arnis-Eskrima τον Μάρτιο του 2020, όπου τα πρωταθλήματα των Φιλιππινέζικων πολεμικών τεχνών έχουν την επέτειο των 10 χρόνων ύπαρξης στην Ελλάδα. Καλή αντάμωση λοιπόν...

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
Ελληνική Ομοσπονδία Φιλιππινέζικων Πολεμικών Τεχνών (ΕΟΦΙΠΟΤ)



Ανήλικοι single stick(point fighting):
ΚΟΡΙΤΣΙΑ - ΕΩΣ 7 ΧΡΟΝΩΝ 1st Place: Μαριλένα Λύτρα - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 2nd Place: Ιωάννα Ντούμη - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ ΑΓΟΡΙΑ ΕΩΣ 7 ΧΡΟΝΩΝ 1st Place: Αρλι Μπαρντι - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 2nd Place: Γιώργος Χαριζόπουλος - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 8 – 9 ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1st Place: Ιωάννα Προβελεγγίου - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 2nd Place: Σεβαστιανή Προβελεγγίου - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 8 – 9 ΧΡΟΝΩΝ ΑΓΟΡΙΑ 1st Place: Γιαννόπουλος Γιώργος - SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΥ 2nd Place: Βαρδουλάκης Εφραίμ - SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 10 – 11 ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1st Place: Κώσταλλου Κάλλια - SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΥ 2nd Place: Maria Zoi Vellez - CALIDU MODERN ARNIS ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 10 – 11 ΧΡΟΝΩΝ - ΑΓΟΡΙΑ 1st Place: Bryan Christopher Matienzo - CALIDU MODERN ARNIS 2nd Place: Δημήτριος Προβελέγγιος - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 3rd Place: Μάριος Καρτέρης - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 12 – 13 ΧΡΟΝΩΝ - ΑΓΟΡΙΑ 1st Place: Παπαλιώδης Γιάννης - SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΥ 2nd Place: Christopher Kimon Suarez - CALIDU MODERN ARNIS 3rd Place: Roy Constantin - CALIDU MODERN ARNIS 3rd Place: John Anthony Landicho - CALIDU MODERN ARNIS ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 14 – 15 ΧΡΟΝΩΝ - ΑΓΟΡΙΑ 1st Place: Παπαλιώδης Θεοδόσης - SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΥ 2nd Place: Ζαρώνης Γιάννης – SGT Kempo Academy Βόλος ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 15 – 16 – 17 ΧΡΟΝΩΝ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1st Place: Έυα Σούλα - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 3rd Place: Νέλυ Αμντελ Μουατι - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 16 – 17 - 18 ΧΡΟΝΩΝ - ΑΓΟΡΙΑ 1st Place: Σεριφ Αμντελ Μουατι - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 2nd Place: Γεωργούδης Χρήστος – SGT Kempo Academy Βόλος 3rd Place: Φρατζέσκο Πάνι - SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 3rd Place: Στέφανος Ελπίδης – SGT Kempo Academy Βόλος
ADULTS:
Αποτελέσματα ΑΝΔΡΩΝ Long Blade-point fighting 1st Place : ΧΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ - SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΣ 2nd Place: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΕΩΡΓΟΥΛΗΣ - SGT Kempo Academy Βόλος 3rd Place: ΜΙΧΑΛΗΣ ΑΡΓΥΡΑΚΗΣ -SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΣ short blade-point fighting 1st Place: ΦΙΛΙΑΣ ΓΙΑΝΑΚΙΔΗΣ – Α.Petrou kali 2nd Place: ΧΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ – SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΣ 3rd Place: ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ – Α.Petrou kali Stick Fighting Full Contact 1st Place : ΜΑΡΙΟΣ ΑΙΓΙΝΙΤΗΣ – Α.Petrou kali 2nd Place: ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΥ – Α.Petrou kali 3rd Place: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΑΠΑΣΑΒΒΑΣ - – AFC ESKRIMA Short Blade “kill shots” 1st Place: ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ – Α.Petrou kali 2nd Place: ΦΙΛΙΠΠΑΣ ΓΙΑΝΑΚΙΔΗΣ – Α.Petrou kali 3rd Place: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΑΠΑΣΑΒΒΑΣ – AFC ESKRIMA Single stick- point fighting, 1st Place: ΧΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ – SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΣ 2nd Place: ΜΙΧΑΛΗΣ ΑΡΓΥΡΑΚΗΣ – SHUN TAO HU & FCS ΧΙΟΣ 3rd Place: ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΛΟΓΙΑΡΗΣ – ΡΜΑ HELLAS

Αποτελέσματα ΓΥΝΑΙΚΩΝ
LONG BLADE- point fighting 1st Place: Αμαλία Τσάτσαρη – Α.Petrou kali 2nd Place: Εύα Σούλα – SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ Short Blade- point ighting 1st Place: Αμαλία Τσάτσαρη – Α.Petrou kali 2nd Place: Νελυ Μοάτι – SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ Stick Fighting -Full Contact 1st Place : Κλειω Βασιλάκη – Α.Petrou kali 2nd Place: Κατερίνα Γκριτζάνη – SGT Kempo Academy Βόλος Single stick- point fighting, 1st Place: Εύα Σούλα – SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 2nd Place: Νέλυ Μοάτι– SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ 3rd Place: Αλεξάνδρα Λιγνού – SHUN TAO HU & FCS ΚΥΨΕΛΗΣ

Αναζήτηση

Olympus
Γ.Σ.ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
Bujinkan Dojo Hellas
ΣΟΤΟΚΑΝ ΚΑΡΑΤΕ ΤΡΙΠΟΛΗΣ- ΤΙΓΡΗΣ & ΔΡΑΚΟΣ
A.Σ. ΑΤΡΑΠΟΣ- ΥUDOKAN DOJO
Αθλόπολις
AIKIDO DOJO HERAKLION
Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ
TCMA
Ομοσπονδία Krav Maga
TAE KWON DO ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ


ΑΤΡΑΠΟΣ Διαφημιστική