Χάλκινα μετάλλια για Ναλμπάντη και Παπαχαραλάμπους στη 2η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ταεκβοντό

εικόνα άρθρου
Χάλκινα μετάλλια για Ναλμπάντη και Παπαχαραλάμπους στη 2η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος παίδων/κορασίδων

Άκρως παραγωγική, από πλευράς μεταλλίων, ήταν για το ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό, η 2η ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος παίδων & κορασίδων που φιλοξενείται στη Σόφια της Βουλγαρίας. Μία ημέρα μετά το ασημένιο μετάλλιο της Μαγδαληνής Κλακάλα, σήμερα ήταν σειρά της Δέσποινας Ναλμπάντη και του Νικόλαου Παπαχαραλάμπους να βρεθούν στο βάθρο των νικητών μιας  σπουδαίας διοργάνωσης όπου συμμετέχουν περισσότεροι από 670 αθλητές και αθλήτριες. Η Ναλμπάντη με τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -41 κιλών (34 αθλήτριες), ενώ με τον ίδιο απολογισμό, ο Παπαχαραλάμπους βρέθηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ στα -37 κιλά (45 αθλητές)!

Στον δρόμο για το χάλκινο μετάλλιο, η Ναλμπάντη ξεπέρασε τα εμπόδια αθλητριών από Ουκρανία (Βολοσένκο), Κινεζική Ταϊπέι (Τσανγκ) και Καζακστάν (Ζελεού), χωρίς μάλιστα να χάσει σετ. Στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό, ηττήθηκε με 2-0 από την Ουζμπέκα Χασάνοβα, μένοντας στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης.

Ο Παπαχαραλάμπους καρδιοχτύπησε στον γύρο των 16 αλλά και τα προημιτελικά, ωστόσο κατάφερε να βρεθεί στην τετράδα της κατηγορίας του. Νίκησε 2-0 τον Πολωνό Τσζανόφσκι, 2-1 τον Ιορδανό Ζαχράν και 2-1 τον Ισπανό Βιντέλα, κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο και το τρίτο καθοριστικό σετ. Στα ημιτελικά, έχασε 2-0 από τον Ταϊλανδό Τσαιγιότα, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση.

Δύο νίκες σε τρεις αγώνες σημείωσε στα -33 κιλά ο Ευάγγελος Πάντος, η πορεία του οποίου ωστόσο στη διοργάνωση, σταμάτησε στον γύρο των 16.

Η παρουσία των Ελλήνων κατά τη διάρκεια της 2ης ημέρας:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ
-41 κιλά
Ημιτελικά: Δέσποινα Ναλμπάντη vs Χασάνοβα (Ουζμπεκιστάν)  0-2 (2-6, 3-12)
Προημιτελικά: Ζελεού (Καζακστάν) vs Δέσποινα Ναλμπάντη 0-2 (3-10, 5-10)
Γύρος 16  Δέσποινα Ναλμπάντη vs Τσανγκ (Κινεζική Ταϊπέι) 2-0 (15-5, 12-0)
 Γύρος 32: Βολοσένκο (Ουκρανία) vs Δέσποινα Ναλμπάντη 0-2 (4-9, 4-8)
-47 κιλά
Γύρος 32: Μαριάννα Αδάμου vs Ταχραουί (Γαλλία) 1-2 (10-4, 0-7, 1-6)
ΑΓΟΡΙΑ
-37 κιλά
Ημιτελικά: Τσαιγιότα (Ταϊλάνδη) vs Νικόλαος Παπαχαραλάμπους 2-0 (4-1, 15-0)
Προημιτελικά: Βιντέλα (Ισπανία) vs Νικόλαος Παπαχαραλάμπους 1-2 (14-5, 4-6, 11-16)
Γύρος 16 : Ζαχράν (Ιορδανία)  vs Νικόλαος Παπαχαραλάμπους 1-2 (1-1, 9-10, 7-11)
Γύρος 32: Τσζανόφσκι (Πολωνία) vs Νικόλαος Παπαχαραλάμπους 0-2 (8-10, 12-20)
-33 κιλά
Γύρος 16: Ευάγγελος Πάντος vs Εομ (Κορέα) 0-2 (2-9, 5-13)
Γύρος 32: Αουλάγκι (Δανία) vs Ευάγγελος Πάντος 1-2 (13-18, 13-8, 8-16)
Γύρος 64: Ορτίθ Παντίγια (Πουέρτο Ρίκο) vs Ευάγγελος Πάντος 0-2 (0-12, 2-14)
-53 κιλά
Γύρος 32: Μάριος Λεωνίδας Παπαϊωάννου vs Μοντάνκα Βανγκ (ΗΠΑ) 1-2 (8-3, 5-6, 2-3)

Γύρος 64: Κάβουσμαν (Γερμανία) vs Μάριος Λεωνίδας Παπαϊωάννου 0-2 (3-11, 3-16)